3 ważne dla Polski wydarzenia z XXI wieku

XXI wiek trwa stosunkowo niedługo, ale wydarzyło się w nim już tak dużo, że mogłaby powstać niejedna książka. Nie tylko wydarzenia na świecie, ale również w naszym kraju wstrząsały historią.

Dochodziło do wielu tragicznych katastrof, afer politycznych czy finansowych. Oto kilka wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla naszego społeczeństwa.

Katastrofa smoleńska – 10.04.10r.

Nie sposób na samym początku nie uwzględnić tragicznej i brzemiennej w skutkach katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. Zginęło wówczas 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński oraz jego małżonka.

Było to dla Polski i dla świata czymś, co nie mieściło się w światopoglądzie. Nikt nie mógł uwierzyć, że coś takiego mogło się zdarzyć, i to właśnie podczas pielgrzymki do Katynia, gdzie sowieccy oprawcy przeprowadzili okrutne ludobójstwo elity II Rzeczypospolitej. Historia powtórzyła się. Tak samo jak 81 lat temu zginęła, tym razem w katastrofie, elita naszego kraju. To tragiczne zdarzenie pogrążyło w żałobie cały kraj i świat, a także przypomniało nam, jak przewrotny i okrutny może być los.

Wejście do Unii Europejskiej – 01.05.04r.

Jednym z najbardziej optymistycznych akcentów XXI wieku jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Dziś trudno wyobrazić sobie Polskę poza nią. W portalu prawicowi.pl opublikowano cały artykuł poświęcony wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przystąpiliśmy do niej dokładnie 1 maja we wspomnianym 2004 roku, jednak negocjacje trwały już od 1999 roku.

Dziś Polska jest jednym z głównych partnerów na arenie europejskiej polityki i gospodarki. Dzięki unijnym funduszom nasz kraj prężnie rozwija się i staje się równorzędnym partnerem dla krajów ustawionych wysoko w hierarchii międzynarodowej.

Organizacja Mistrzostw Europy 2012

Organizacja EURO 2012 w Polsce to kolejny milowy krok dla naszego państwa. Dzięki temu wydarzeniu sportowemu do Polski ściągały tysiące turystów i zagranicznych kibiców, którzy wydali u nas 900 mln złotych. Kwota ta znacznie wpłynęła na gospodarkę i rozwój państwa polskiego.

Jednak istotniejsza od korzyści ekonomicznych była poprawa wizerunku Polski wśród innych narodów, wzrost liczby turystów oraz znaczna poprawa infrastruktury i modernizacja miast na niespotykaną dotąd skalę. Organizacja tego niezwykle ważnego wydarzenia sportowego zakończyła się ogromnym sukcesem, o którym do tej pory jest głośno w zagranicznych mediach.

Podsumowanie artykułu o ważnych wydarzeniach z Polski z XXI wieku

Te trzy zdarzenia były dla Polski więcej niż tylko kolejnymi etapami w historii. Odcisnęły swoje ogromne piętno na dalszych losach kraju i do dziś skutkują wieloma następstwami.