Jakie są największe zalety stosowania karm bezzbożowych?

Wiele dostępnych na rynku karm dla psów zawiera w swoim składzie składniki odżywcze pochodzenia roślinnego. To przede wszystkim sposób producentów na obniżenie kosztów produkcji karm pełnoporcjowych bez strat w ich ogólnej kaloryczności. Czy jednak tego typu karmy są bezpieczne dla zwierząt? Czy karma bezzbożowa jest spełnieniem rzeczywistych potrzeb psa, czy jedynie przejawem ludzkiej mody na różnego rodzaju diety eliminacyjne, na przykład bezglutenowe?

Czy pies może jeść zboża? 

Psy są drapieżnikami, a zatem ich codzienna dieta powinna bazować na produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim na mięsie i tłuszczu zwierzęcym. Jednak w praktyce większość psów nie ma problemu z trawieniem produktów pochodzenia roślinnego, stąd producenci psiej żywności dodają do niej różnego rodzaju roślinne wypełniacze, najczęściej odpowiednio przetworzone ziarna zbóż. Karmy bezzbożowe są zaprzeczeniem tego typu produktów, bo w ich składzie znajdziemy niemal wyłącznie mięso, podroby i tłuszcz zwierzęcy. Podawanie psu tradycyjnej karmy nie musi jednak oznaczać poważnych problemów gastrycznych. Jeśli roślinnego dodatku w karmie jest ograniczona ilość i pies nie ma nietolerancji na gluten, wówczas taką karmę można bezpiecznie stosować. Gdy pies po karmie ma problemy trawienne lub wydaje się pozbawiony energii, karma bezzbożowa może okazać się wybawieniem z problemów. Takie pożywienie jest bliższe naturalnemu i dzięki temu korzystniejsze dla psa, aczkolwiek nie zawsze konieczne do stosowania. 

Kiedy stosować karmę bez ziaren zbóż?

W przypadku psów źle tolerujących duże ilości roślinnych, przede wszystkim zbożowych wypełniaczy stosowanych w karmach tradycyjnych, przejście na karmę bezzbożową może korzystnie wpłynąć na ogólną kondycję i codzienne zachowania zwierzęcia. Wyeliminowanie glutenu z diety psa, który ma problem z trawieniem tego typu białka, może sprawić, że pies zyska dodatkową energię do zabawy, stanie się weselszy i zdrowszy. Co warte podkreślenia, karma bezzbożowa bazuje niemal wyłącznie na składnikach pochodzenia zwierzęcego, a zatem jest lepiej dostosowana do potrzeb żywieniowych mięsożerców. Dlatego jest jednym z najlepszych wyborów w przypadku psów ras pierwotnych.

Wolne od roślinnych wypełniaczy, pełnoporcjowe karmy bezzbożowe dla psów, zwłaszcza karmy mokre, są pożywieniem o konsystencji i składzie najbardziej zbliżonym do naturalnego pokarmu drapieżników, a tym samym najlepiej przez nie przyswajanym. Dzięki eliminacji składników roślinnych, zwłaszcza glutenu, są one również dobre dla zwierząt z alergiami pokarmowymi.