8 błędów w trakcie wykonywania podłóg

Podłoga powinna być solidna i wytrzymać codzienną eksploatację przez dłuższy czas. Jednak czasem zdarza się, że wykonawca popełni błędy, które wpłyną negatywnie na jej jakość. Poznaj 10 najczęstszych z nich.

1. Źle zagęszczone warstwy pod chudziakiem

Pierwszym błędem, jaki popełniają fachowcy podczas wykonywania podłogi to nieodpowiednio zagęszczone warstwy pod tzw. chudziakiem, czyli płytą z chudego betonu, która jest pierwszą warstwą na gruncie w budynkach bez piwnic. Należy pamiętać, aby nie stosować tzw. wiślaka. Tego typu piasek jest trudno zagęścić, co skutkuje pękaniem chudziaka.

2. Zła konsystencja betonu

Kolejnym problemem jest nieodpowiednia gęstość zamówionej mieszanki betonowej, co przekłada się na kłopoty z jej ułożeniem. Należy wiedzieć, że jastrych anhydrytowy powinien mieć jednolitą i płynną konsystencję, a jastrych cementowy – wilgotną.

Beton szybko wiąże, wobec tego prace należy przeprowadzić sprawnie, a złej gęstości mieszanki nie da się poprawić bezpośrednio na placu budowy.

3. Źle wykonany jastrych

Rodzaj jastrychu powinien być dobrany do posadzki, jaką planujemy na nim ułożyć. Istotnym parametrem jest również wilgotność jastrychu:

– 2% dla podłóg drewnianych – jastrych cementowy,
– 4% dla płytek – jastrych cementowy,
– 0,5% dla podłóg drewnianych i płytek – jastrych anhydrytowy.

4. Pominięcie hydroizolacji

W budynkach bez piwnicy na chudziaku należy ułożyć warstwę hydroizolacji, np. z folii lub z papy, a dopiero na nią kłaść styropian. Jeżeli ten krok zostanie pominięty, to rozwinie się wilgoć, która uszkodzi posadzkę.

5. Zła pielęgnacja wylewki

Pamiętajmy, że jastrych nie może zbyt szybko wysychać, dlatego należy go regularnie zwilżać wodą przez 10 dni. Inaczej wyjdą na nim rysy. Chrońmy również wylewkę przed nadmiernym nasłonecznieniem i przeciągiem, ponieważ wpływa to na powstawanie pęknięć w betonie.

6. Zła termoizolacja

Poważnym błędem jest użycie do izolacji termicznej styropianu lub wełny mineralnej służących do ocieplania ścian, a nie podłogi. Materiały nie mogą być również uszkodzone.

7. Pominięcie wykonania dylatacji

W przypadku jastrychu cementowego dylatacje powinny być wykonane w narożach zewnętrznych, przejściach między pomieszczeniami oraz wzdłuż ścian na całym obwodzie. Jeśli nie zostaną utworzone, to wylewka będzie pękać nawet na środku powierzchni.

W przypadku jastrychu anhydrytowego można pominąć dylatacje. Wyjątkiem jest wylewka z ogrzewaniem podłogowym.

8. Brak wygrzania posadzki na ogrzewaniu podłogowym

Po 28 dniach od wykonania jastrychu na ogrzewaniu podłogowym należy go wygrzać. Przez pierwsze 3 dni uruchamiamy instalację, napełniając ją wodą o temperaturze 25 st. C. W 4 dobie zwiększamy ją o 5 st. C, a przez kolejne 3 dni podkręcamy temp. o kolejne 5 st. C, aż osiągniemy 45 st. C.

Następnie każdego dnia obniżamy temperaturę wody o 5 st. C i po dojściu do 25 st. C możemy rozpocząć prace wykończeniowe.

1 thought on “8 błędów w trakcie wykonywania podłóg

  1. Zdarzyło mi się zapomnieć o hydroizolacji, po jakimś czasie zaczęła wychodzić okropna wilgoć…

Comments are closed.