Sugestie, które pomogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo

Wielu rodziców martwi się o zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom, gdy są one poza domem, a także coraz częściej w świecie cyfrowym. Na szczęście uprowadzenia przez obcych ludzi na ulicy są rzadkością. Większość uprowadzeń dokonywana jest przez osoby, które dziecko zna, zwykle przez członka rodziny. Zaginięcia dzieci, zwłaszcza dzieci o specjalnych potrzebach, zdarzają się zwykle po tym, jak błąkają się bez celu, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Sugestie, które pomogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo:

  • Małe dzieci, które są bardzo ciekawe otaczającego je świata i chętne do odkrywania, są najbardziej narażone na zaginięcie. Ostatnio zaginęła np. 16-latka w Karwii. Będąc na zakupach, w parku rozrywki czy w innych zatłoczonych miejscach, nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu. Jeśli dziecko ma skłonność do błądzenia, najlepiej, aby ktoś z rodziny pozostawał w stałym kontakcie fizycznym, np. trzymając dziecko za rękę przez cały czas.
  • W szkole lub na obozie. Wybierając szkołę, centrum opieki nad dziećmi lub obóz, dowiedz się o środkach bezpieczeństwa w miejscu, w którym dzieci uczą się i bawią, oraz wokół niego. Środki te obejmują bezpieczne drzwi i bramy oraz zasady, które zapewniają, że tylko rodzic, opiekun prawny lub osoba wyznaczona wcześniej może odebrać dziecko.
  • Inni opiekunowie. Zatrudniając opiekunki do dzieci, zawsze poproś o kilka referencji i zaleceń od przyjaciół i rodziny. Rzetelny opiekun dziecka nigdy nie powinien zostawiać dzieci samych w domu lub na podwórku, nawet na minutę.
  • Co do obcych. Porozmawiaj z dziećmi o zaufanych dorosłych w ich życiu, którzy pomagają im zapewnić bezpieczeństwo oraz o tym, co zrobić, gdy spotkają kogoś, kogo nie znają. Naucz je, by nigdy nie wsiadały do samochodu ani nie wychodziły z osobą, której nie znają.
  • Zaufanie. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że zawsze powinno powiedzieć Ci, jeśli ktoś obcy się do niego zbliża, nawet jeśli powie, że to zaszkodzi jemu lub Tobie, jeśli powie komukolwiek.
  • Technologia. Telefony komórkowe pomagają rodzicom pozostać w kontakcie z dziećmi, śledzić, gdzie się znajdują dzięki rozmowom telefonicznym, wiadomościom tekstowym i aplikacjom lokalizującym przyjaciół. Pamiętaj, że osoby spoza Twojej rodziny również mogą korzystać z tych urządzeń śledzących. Naucz swoje dzieci, aby nie udostępniały ustawień lokalizacji różnym aplikacjom i osobom oraz nie publikowały swojego numeru telefonu komórkowego.