Mewka polska; litewsko – polski gołąb

Mewka polska osiąga ok. 29 cm długości i należy przede wszystkim do gołębi lotnych. Jak sama nazwa wskazuje, mewki polskie to przedstawiciele rasy polskiej. Warto jednak wiedzieć, że w okresie międzywojennym, nazywano ją mewką lwowską. Do dziś zresztą wielu hodowców uważa, że dzisiejsze mewki polskie wiele cech zawdzięczają litewskim hodowlom. Mewka polska nazywana była również Dominikaną, ale jedynie na terenie ówczesnej Galicji wschodniej.

Mewki polskie bardzo rzadko występują jedynie w białym upierzeniu. Najczęściej przedstawiciele tej rasy to ptaki białe z różnymi wariantami kolorystycznymi tarcz. Przede wszystkim pojawiają się takie kolory jak; żółty, czarny, niebieski, czerwony, brązowy, czekoladowy oraz żółtopłowy. W literaturze podkreśla się fakt, że te mewki, których tarcze mają barwę niebieską, żółtopłową lub brązowopłową, posiadają również pasy na swoich skrzydłach. Wygląd mewki polskiej określa się bardzo często, jako szlachetny i wyjątkowy. Na wielu forach poświęconych gołębiarstwu można spotkać się z opiniami, że mewki polskie są jednymi z najpiękniejszych gatunków gołębi, ale również to bardzo rzadkie i trudno dostępne osobniki.

Czasem, nieuczciwi sprzedawcy proponują inne mewki, przekonując potencjalnych kupców, że to właśnie mewki polskie. Jednak każdy doświadczony hodowca rozpozna próbę nieuczciwej sprzedaży.
Istotną informacją jest fakt, że polskie hodowle mewki polskiej charakteryzują się bardzo wysokim poziomem. To właśnie dzięki nim, udało się zapobiec wyginięciu tzw. szapotli, czyli odmiany mewki polskiej o całkowicie białym upierzeniu. Również dzięki temu, że hodowcy w Polsce tak mocno dbają o rasę mewki polskiej, a tym samym popularyzują ją oraz rozmnażają, gołębie te cieszą się również powodzeniem u hodowców w całej Europie. Najczęściej określa się je jako ptaki o niezwykle ciepłym i ufnym usposobieniu, które nie straciły jednak na swoim żywiołowym temperamencie. Dlatego właśnie mewki polskie są tak chętnie hodowane oraz doceniane przez ich właścicieli.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że hodowla mewki polskiej nie należy do najłatwiejszych z dość prostego powodu. Mimo tego, że gatunek ten cechuje rozwinięty instynkt macierzyński to warunki fizyczne bardzo utrudniają opiekę nad potomstwem. Dokładnie chodzi o wyjątkowo krótki dziób, który w zasadzie uniemożliwia karmienie swoich młodych. Na szczęście wśród gołębi nie ma problemu z wykorzystaniem tzw. mamki, czyli samicy innej odmiany, która bez problemu zajmie się młodymi.

Przeczytaj również